Penze


Penze je významnou součástí našeho života. Průměrný Čech pobírá starobní důchod přibližně 24 let. S ohledem na pokles porodnosti a prodlužování délky života, populace stárne. V návaznosti na tyto skutečnosti se důchodové systémy v Evropě, včetně České republiky, budou potýkat s řadou problémů.

Lze očekávat, že věková hranice pro odchod do penze bude dále růst a výše státem vyplácené renty naopak klesat. S rostoucími náklady hrozí mnoha lidem výrazný pokles životní úrovně. Tu si můžeme udržet vytvářením vlastních rezerv v průběhu produktivního věku. Jedním z možných nástrojů je státem podporované doplňkové penzijní spoření. 

Nečekejte co na vás zbyde a rozhodněte o své penzi sami

Penze

až 2760

Roční příspěvek od státu až


až 3600

Roční úspora na daních až


až 4166

Měsíční příspěvky zaměstnavatele do výše

Nejčastější dotazy

O co se zajímat při sjednání penzijního spoření?

Při výběru konkrétního účastnického fondu je vhodné porovnat si, jak jednotlivé penzijní společnosti hospodaří s vklady svých klientů. Výsledky penzijních společností i jednotlivých strategií se velmi liší.

Jaký je hlavní rozdíl mezi penzijním připojištěním a doplňkovým penzijním spořením?

Penzijní připojištění bylo možné sjednat až do konce roku 2012. V tomto produktu byla garance tzv. nezáporného zhodnocení. Kvůli své konzervativní povaze, však penzijní připojištění dlouhodobě nepřekonávalo inflaci. V doplňkovém penzijním spoření (od roku 2013) si klient zvolí z dostupných strategií, které inflaci zpravidla překonávají a peníze tak neztrácejí na hodnotě. Ti, co vlastní původní penzijní připojištění, mají možnost do novějšího doplňkového penzijního spoření přestoupit.

Podle čeho bych měl vybrat konkrétní strategii?

Svou strategii bych měl vybrat podle toho, jak vysoké zhodnocení očekávám, jakou kolísavost investice jsem ochoten připustit a v neposlední řadě, jak dlouhý časový horizont mám před sebou, než budu chtít peníze čerpat.

Jak mohu finanční prostředky čerpat?

Z penzijního spoření lze standardně čerpat od 60 let věku a to buď formou jednorázové výplaty, nebo v podobě pravidelné měsíční renty. Další možností je využít takzvaného předdůchodu, který je zajímavou alternativou k předčasnému důchodu od státu. Spoření lze rovněž kdykoliv v průběhu zrušit, ovšem tato možnost je vždy spjata s určitou finanční ztrátou.

Srovnáváme nabídky od 8 penzijních společností

VŠICHNI NAŠI PARTNEŘI